cs en
«  all news
Jun 28, 2011

Vyšlo pět alb Vincence Kummera

Vincenc Kummer oslavil sedmdesátiny ve velkém

Na letošním ročníku brněnského Jazzfestu oslavil sedmdesáté narozeniny basista Vincent Kummer a při této příležitosti také vydal všechny nahrávky, pro něž se mu v posledních letech nepodařilo najít distribuci či které se mu nahromadily za pětadvacet let od návratu z exilu.

Alba v Brně pokřtili Erik Knirsch, Leon Slezák a Jan Beránek a k dostání jsou výhradně na objednávku na Kummerových stránkách. Na existenci desek ČJS poprvé upozornila vloni v únoru.

Nejnovější z cédéček se jmenuje So Beats My Heart For You a bylo natočeno v Brně v březnu 2011. Účinkují na něm přední brněnští jazzoví hudebníci řádově o několik generací mladší: kytarista Vilém Spilka, saxofonista Radek Zapadlo, bubeník Kamil Slezák a violoncellista Radan Vach, jinak člen brněnské filharmonie a kvartetu Nostalgia.

Základ této sestavy je zachycen také na dva roky staré nahrávce Two-Generation tria s názvem One, kde Kummer doprovází právě Spilku a Zapadla. "Na tomto albu jsou kromě několika standardů jako Airegin, My Secret Love, My One And Only Love nebo I Loves You Porgy také vlastní kompozice, po dvou od každého z nás," řekl Kummer pro ČJS.

Třetí z nových alb se jmenuje Swiss Timing. "Tahle deska je zajímavá pro posluchače, protože jsou tam záznamy se slavnými jazzmany z doby mého exilu. Vše je nádherně komentováno mým přítelem Honzou Beránkem," vysvětlil Kummer.

Další album připravil Kummer pouze v duetu s klavíristou Karlem Růžičkou. Vyšlo pod názvem Soul Serenade, jak jej v květnu 2008 oba natočili v brněnském rozhlase v produkci Maxe Wittmanna. "Kromě standardů jako Spring Can Really Hang You Up The Most, Come Rain or Come Shine nebo You Don't Know What Love Is jsme přinesli také vlastní kompozice. Podle tvrzení našich kolegů hudebníků je to album, které zde dlouho nebylo natočeno," dodává Kummer.

Vzpomínka na Švabenského

Poslední deska s názvem I Remember pochází ze září 1996, kdy Kummer v pražském rozhlasu zorganizoval koncert na poctu Luďka Švábenského, který v té době již prakticky nevystupoval. Na albu účinkují Pavel Husička, Petr Kořínek, Zdeněk Dvořák, Svatopluk Košvanec, Přemek Tomíšček nebo Martin Šulc. 

"Na tomto albu hrajeme standardy jako How About You, medley Duka Ellingtona a Billyho Strayhorna, dále Horace Silvera nebo Raye Browna. Kromě toho jsou zde i moje kompozice. Můžu jen podotknout, že zde Luděk hraje nádherný jazz," řekl Kummer.

Vincenc Kummer (1941) absolvoval ve hře na kontrabas na Janáčkově konzervatoři, účinkoval v brněnské filharmonii a rychle se etabloval na pražské jazzové scéně v Jazz Celule Laca Decziho, jako doprovazeč Karla Velebného, Jiřího Stivína, Evy Olmerové či člen SHQ Karla Velebného. Deset let účinkoval v orchestru Ladislava Štaidla, působil v Semaforu či orchestru Karla Vlacha. Začátkem 80. let odešel do exilu do Švýcarska, kde si zahrál např. s Melem Lewisem, Johnny Griffinem, Chetem Bakerem, Tetem Montoliou nebo Natem Adderleyem. Zpět do rodného Brna se vrátil po pětadvaceti letech.

zdroj: vlastní, foto Tomáš Siničák

search
ONEbit.cz webhosting

insert

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival