cs en
«  all news
Sep 22, 2009

Iva Bittová zahajuje Struny podzimu

- Aranžmá od Beaty Hlavenkové a Petra Ostrouchova doprovodí J. Honzák, D. Dorůžka, M. Hloucal a další

V pražském Stavovském divadle dnes, tedy v úterý 22. září od 19.30hod, odstartuje letošní festival Struny podzimu zvláštním koncertem Ivy Bittové.

Zpěvačka a houslistka představí hrubý průřez svoji dosavadní tvorbou za doprovodu řady hostů a také Pražské komorní filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši.

Vedle čerstvých instrumentací nejznámějších skladeb Bittové má údajně dojít i na duet Bittová & Fajt nebo například na výsek z programu Čikori, který měli posluchači šanci vidět již na nedávném jubilejním koncertu Jaromíra Honzáka, dnes opět za účasti tohoto kontrabasisty, mimořádně talentovaného perkusisty Miloše Dvořáčka, fantastického kytaristy Vladimíra Václavka a dalších.

Ostatně celou první polovinu programu budou na pódiu přítomní trumpetista Miroslav Hloucal a kytarista David Dorůžka, se kterými Bittová zpívala jazzové standardy již vloni na charitativním koncertě v pražské Lucerně (byť samotný program koncertu žádný z jazzových standardů nezmiňuje).

Druhá polovina vystoupení budě zasvěcená repertoáru z oblasti klasické hudby: otevře ji Ravelova slavná Pavana za mrtvou infantku, jíž se Bittová pravděpodobně nezúčastní, a Ravelovy následné Dvě hebrejské písně, poté Bittová přejde ke dvojici skladeb od slovenského skladatele Vladimíra Godára, se kterým před několika lety pořídila zcela mimořádné album Mater, později zařazené např. do edice ECM New Series. (Ostatně s jeho s producentem Manfredem Eicherem prý momentálně spolupracuje na další desce, resp. Eicher si snad měl vyžádat sólové album Bittové, tedy podobné, jako před již téměř dvěma dekádami "převzali" Nonesuch Records.)

Koncert Ivy Bittové ve Stavovském divadle zahájil Struny podzimu, další fotografie hledejte zde

V závěru koncertu dojde na interpretaci Rachmaninovy Vocalise a árii Ah Fugi il traditor z Mozartovy opery Don Giovanni. O celé akci jako obvykle zasvěceně a poutavě s předstihem napsal i Ivan Hartman z Hospodářských novin:

"Známé starší i novější písně Ivy Bittové v interpretaci symfonického orchestru nejspíš překvapí nečekaným zpracováním. Zvlášť když se o aranžmá postarali bývalý člen kapely Sto zvířat Petr Ostrouchov a jazzová klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková, která je považovaná za jeden z největších nových talentů české hudby. Hlavenková se mimochodem podílela na loňském, vysoce hodnoceném projektu Eternal Seekers zpěvačky Lenky Dusilové a kvarteta Clarinet Factory, jenž měl koncertní premiéru právě na Strunách podzimu.

Zítřejší program pro Stavovské divadlo připomíná chronologickou cestu sólovým repertoárem Ivy Bittové - od jejích drobných folkových písní z osmdesátých let přes svérázné vokální a houslové "bouře" až po přimknutí se k té části klasické hudby, která na posluchače neútočí avantgardní progresivitou - jak by u Bittové, neustále hledající nové výrazivo, mohli mnozí čekat - ale co nejpřirozeněji a pokorně harmonizuje lidskou duši.

Dvě poloviny programu se tedy budou lišit (ta první nabídne autorské písničky jako Peřiny, Uspávanku, Elidu a řadu dalších, druhá pak především klasická díla), přesto je spojí vztah k tradici. Předně k folklorní, z níž Bittová jako autorka často vychází, aby ji "protáhla" hlasivkami a houslemi jako destilačním přístrojem, v němž všechen tradicionalismus dostává ostřejší chuť. A té "vážnohudební", kde se například Mozart či Smetana, jejichž operní árie bude zítra Bittová zpívat, stali jakousi mantricky opakovanou, všeobecně vyhledávanou konstantou hudebního provozu."

[celý článek čtěte na webu HN]

Více hledejte na webu Strun podzimu.

zdroj: Struny podzimu & iDnes.cz, foto LN

search
ONEbit.cz webhosting

insert









Radio Proglas

czechjazz news



CzechJazzfestival