cs en
«  all news
Nov 23, 2010

Fanfán Tulipán uspěl v soutěži Jazzprix

- Díky tomu zahrají na Bohemia Jazzfestu 2011

V tuzemské části druhého ročníku mezinárodní soutěže talentů JazzPrix vyhrálo české kvinteto Fanfán Tulipán, které se umístilo na celkovém druhém místě mezinárodní části přehlídky. Jejím letošním vítězem je hannoverské trio Blue Break. 

Ti sice získávají hlavní cenu v hodnotě deseti tisíc eur, českému kvintetu se přesto dostane ocenění v hodnotě tří tisíc eur. Obě kapely se také v červenci 2011 představí na pražské a českobudějovické scéně festivalu Bohemia Jazzfest, který se na organizaci Jazz Prix podílí.

České části soutěže v Nových hradech se účastnily ještě kapely Quattro Formaggi, Kikina B a Emperor Penguin, kteří již v soutěži získali druhé místo vloni. Česko-německá porota u kvinteta Fanfán Tulipán ocenila především originalitu celkového projevu a neotřelost kompozic Elišky Svobodové. 

„Fanfán Tulipán bylo vzhledem k mladému věku hráčů nejen technicky zcela nejlepší uskupení – sólo bubeníka zvedlo Němce ze židlí –, ale navíc zcela originální,“ cituje českobudějovický Deník produkční soutěže Barboru Šiftovou. 

Vtipný a hravý kinder jazz

Rozdíly mezi kvalitou českých a německých soutěžících prý letos byly minimální. „To platí především na loňské vítěze českého kola Emperor Penguin, ale i na letošního, kapelu Fanfán Tulipán. Ti označují styl hudby, který hrají, jako takzvaný Kinder Jazz a vtip a hravost nemají jen v názvu, ale hlavně v muzice, kterou předvádějí,“ řekl organizátor Jan Nedvěd.

Pražská skupina Fanfán Tulipán, jejíž členové pochází např. z wrgha POWU orchestra nebo Emperor Penguin, existuje od jara 2009 a je semknutá kolem studentky skladby Ježkovy konzervatoře Elišky Svobodové, která hraje na melodiku. U klavíru sedává Jan Mazura, na flétnu hraje Dušan Navařík, na basu Vlado Micenko a za bicími je od letošního podzimu Cyril Lojda.

Jejich ryze autorská hudba čerpá z poetiky Julese Vernea nebo obrázků Kamila Lhotáka, zvlášť charakteristické je použití příčné flétny a melodiky. Skupina letos získala první místo v soutěži Mladí ladí jazz a připravuje debutové album. V brzké době vystoupí 10. prosince v pražském klubu Jazz Time, více na jejich Myspace stránkách.

zdroj: vlastní, českobudějovický Deník

search
ONEbit.cz webhosting

insert

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival