cs en
«  all news
Jan 7, 2011

Vyšlo novoroční CD tria NTS

- Na jaře bude následovat vinyl

Necelý rok po vydání svého debutového CD Libido Trip se o slovo znovu hlásí experimentální improvizační trio NTS. 

Všichni návštěvníci vánočního koncertu kapely v pražském Jazz Docku totiž obdrželi desku s názvem Permanente Frustration 2011, která vyšla na labelu Good Day Records a zároveň slouží jako ochutnávka z nadcházejícího vinylu, chystaného na letošní jaro.

Trio v nezměněné sestavě Michal Nejtek na klavír a syntezátory, Petr Tichý na kontrabas a Štěpán Smetáček na bicí se do svého domovského studia v Jablonci nad Nisou vrátilo de facto programově, aby kapela neupadla do stavu hibernace a dál se vyvíjela i ve chvíli, kdy před sebou nemá žádná vystoupení.  “Vymysleli jsme, že každý rok přes prázdniny uděláme novou muziku, kterou nejlépe ještě začerstva natočíme bez ohledu na vydání,” řekl ČJS klavírista Michal Nejtek. 

“V září jsme natočili pět připravených písniček a samozřejmě taky nějaký improvizovaný materiál, toho bylo ovšem oproti minulé desce mnohem méně. Pak přišel Štěpánův nápad s vydáním vinylu, jen z lásky k tomuto médiu, pro sebe a pro radost, ale protože jsme do Vánoc nestihli sehnat všechny peníze, vinyl jsme odložili na jaro."

  

Revoluce, frustrace a permanence

Smetáček proto navrhl, aby se natočila kratší verze na CD, a tak vzniklo "novoroční" PF 2011 se stopáží zastřiženou přesně na 20 minut 11 vteřin. Desce vévodí zpívaný singl Permanente Revolution. "Není to bohapustá švanda ani ztřeštěnost, jak by se na první pohled a poslech mohlo zdát, je to píseň, kterou jsem původně napsal do představení Exit 89, které se hrálo v roce 2008 v Arše, text je společným dílem Jirky Havelky a Jardy Rudiše a jde o reminiscenci na myšlenky a projevy Rudi Dutschkeho," řekl Nejtek.

 "V podání NTS se jeho původní étos samozřejmě transformoval, ale revoluce, frustrace a permanence jsou pojmy, které jsou nám svým způsobem blízké." Nejtek na desce vidí hned několik posunů oproti debutovému albu. "Libido Trip vzniklo - až na dvě výjimky - jako produkt studiové improvizace, okouzlení zvukem, jeho cestováním skrze efektové procesory a zpět, hraním si s materiálem. Nová deska bude více koncizní, „písňová“ ve smyslu připravených forem," tvrdí Nejtek.

Na jaře vinyl

Kapela chtěla původně sehnat ještě frontmana vokalistu, to se ale zatím nepovedlo a tak s Nejtkem druhý hlas nazpíval Jožin Bursa, majitel již zmíněného nahrávacího studia v Jablonci. Další zvukovou inovací je i vynalézavá hra na trumpetu, jak ji na novém CD předvádí kontrabasista Petr Tichý.

Vinyl PF 2011 má podle Nejtka obsahovat šest "písňových" kusů. "Hrajeme v nich jako elektrické jazzrockové trio a mezi tím jsou kratší improvizované elektronické propojky, které ovšem na rozdíl od minulé desky vznikly až ex post obráběním už nahraného triového materiálu – deska tak bude, aspoň doufám, motivicky a tématicky sevřená," vysvětlil Nejtek.

CD Permanente Frustration 2011 je k dostání u kapely a v distribuční síti vydavatelství Good Day Records.

zdroj: vlastní

search
ONEbit.cz webhosting

insert

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival