cs en
«  všechny novinky
8. 3. 2011

Vychází debutové CD Face of the Bass

- Pokřtěno bude za týden v pražském Jazz Docku

Bezkonkurenčně nejaktivnější tuzemské jazzové vydavatelství Animal Music začátkem příštího týdne vydá debutovou desku akustické sestavy Face of the Bass, v jejíž čele stojí klíčový český basista Jaromír Honzák. 

Po letech existence se tak další stěžejní tuzemské těleso konečně dočkalo svého prvního alba. Eponymní deska Face of the Bass bude pokřtěna 15. března v pražském klubu Jazz Dock, tedy na pomyslné domovské scéně Animal Music.

Experimentálně založené Face of the Bass kombinuje jazz s elektronickými groovy, drum'n'bassem a minimalistickými principy taneční hudby. Od mainstreamového jazzu se tedy vzdaluje mnohem víc než třeba Honzákovo česko-polské kvinteto, byť zase v úplně jiném směru než trio Sato-San To.

Obměna v sestavě

Face of the Bass vzniklo původně jako Honzákovo trio s klavíristkou Beatou Hlavenkovou a bubeníkem Romanem Víchou.

Zhruba po roce ale Hlavenková odešla na mateřskou a trio se na čas rozpadlo; když jej Honzák po letech znovu obnovil, bylo to už s Michalem Nejtkem na klávesy a později se přidal ještě Marcel Bárta na sopránsaxofon a basklarinet. Na debutové desce účinkují všichni jmenovaní včetně Hlavenkové, což koncertně prověřenému repertoáru dodává nový rozměr.

  

"Základ našeho zvuku je akustický, takže dodatečná elektronika je jakési okořenění, taková nuance a další rozměr," řekl Honzák před dvěma lety v rozhovoru pro ČT. "Pokud jde o generační záležitost, řekl bych, že já se coby starý pardál jazzman našel ve věcech, které jsou součástí dnešního spektra. Jazz se vždy pohyboval v současnosti."

Autorské skladby i Abba

Debutové album Face of the Bass obsahuje čtyři Honzákovy autorské kompozice, dvě skladby od Nejtka, jednu od Hlavenkové, dále cover verzi hitu Dancing Queen z repertoáru Abby plus upravenou skladbu Poor Leno od norského elektronického dua Royksöpp.

"V muzice Face of the Bass je kompozice velmi limitovaná, naše skladby mají velmi malý počet taktů. Mám ale pocit, že mě čím dál tím víc baví, dostávat se do tajů kompozice. Velkou roli hraje ta vůle sednout si a pokusit se o to. Zjistil jsem, že se člověk může vědomě dostat do toho inspirovaného stavu," řekl Honzák pro ČT.

Smyčcový orchestr

V dosavadní produkci Animal Music není překvapivé, že na dvou skladbách hudebníky doprovází také smyčcový orchestr. S jeho zapojením do jazzu má vydavatel a producent alba Petr Ostrouchov bohaté zkušenosti, viz např. podzimní deska Miriam Bayle.

Deska byla podobně jako Honzákovy poslední studiové projekty natočena ve studiu Sono Records pod mistrem zvuku Milanem Cimfem, mastering alba provedl Gene Paul v newyorském studiu DB Plus. Autorem obalu je Aleš Najbrt, fotografie pořídil Salim Issa (viz fotogalerie). 

Nové desce Face of the Bass se věnuje také rozhovor Jana Mazury s Jaromírem Honzákem v únorovém čísle Harmonie.

zdroj: vlastní, ČT, Animal Music

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival