cs en
«  všechny novinky
8. 3. 2011

Vychází debutové CD Face of the Bass

- Pokřtěno bude za týden v pražském Jazz Docku

Bezkonkurenčně nejaktivnější tuzemské jazzové vydavatelství Animal Music začátkem příštího týdne vydá debutovou desku akustické sestavy Face of the Bass, v jejíž čele stojí klíčový český basista Jaromír Honzák. 

Po letech existence se tak další stěžejní tuzemské těleso konečně dočkalo svého prvního alba. Eponymní deska Face of the Bass bude pokřtěna 15. března v pražském klubu Jazz Dock, tedy na pomyslné domovské scéně Animal Music.

Experimentálně založené Face of the Bass kombinuje jazz s elektronickými groovy, drum'n'bassem a minimalistickými principy taneční hudby. Od mainstreamového jazzu se tedy vzdaluje mnohem víc než třeba Honzákovo česko-polské kvinteto, byť zase v úplně jiném směru než trio Sato-San To.

Obměna v sestavě

Face of the Bass vzniklo původně jako Honzákovo trio s klavíristkou Beatou Hlavenkovou a bubeníkem Romanem Víchou.

Zhruba po roce ale Hlavenková odešla na mateřskou a trio se na čas rozpadlo; když jej Honzák po letech znovu obnovil, bylo to už s Michalem Nejtkem na klávesy a později se přidal ještě Marcel Bárta na sopránsaxofon a basklarinet. Na debutové desce účinkují všichni jmenovaní včetně Hlavenkové, což koncertně prověřenému repertoáru dodává nový rozměr.

  

"Základ našeho zvuku je akustický, takže dodatečná elektronika je jakési okořenění, taková nuance a další rozměr," řekl Honzák před dvěma lety v rozhovoru pro ČT. "Pokud jde o generační záležitost, řekl bych, že já se coby starý pardál jazzman našel ve věcech, které jsou součástí dnešního spektra. Jazz se vždy pohyboval v současnosti."

Autorské skladby i Abba

Debutové album Face of the Bass obsahuje čtyři Honzákovy autorské kompozice, dvě skladby od Nejtka, jednu od Hlavenkové, dále cover verzi hitu Dancing Queen z repertoáru Abby plus upravenou skladbu Poor Leno od norského elektronického dua Royksöpp.

"V muzice Face of the Bass je kompozice velmi limitovaná, naše skladby mají velmi malý počet taktů. Mám ale pocit, že mě čím dál tím víc baví, dostávat se do tajů kompozice. Velkou roli hraje ta vůle sednout si a pokusit se o to. Zjistil jsem, že se člověk může vědomě dostat do toho inspirovaného stavu," řekl Honzák pro ČT.

Smyčcový orchestr

V dosavadní produkci Animal Music není překvapivé, že na dvou skladbách hudebníky doprovází také smyčcový orchestr. S jeho zapojením do jazzu má vydavatel a producent alba Petr Ostrouchov bohaté zkušenosti, viz např. podzimní deska Miriam Bayle.

Deska byla podobně jako Honzákovy poslední studiové projekty natočena ve studiu Sono Records pod mistrem zvuku Milanem Cimfem, mastering alba provedl Gene Paul v newyorském studiu DB Plus. Autorem obalu je Aleš Najbrt, fotografie pořídil Salim Issa (viz fotogalerie). 

Nové desce Face of the Bass se věnuje také rozhovor Jana Mazury s Jaromírem Honzákem v únorovém čísle Harmonie.

zdroj: vlastní, ČT, Animal Music

hledat
WorkShop 2013 ONEbit.cz webhosting

vložit
Aktuality
21. 11.

Hvězdou jarního galavečera Strun podzimu 2012 bude zpěvačka Dianne Reeves, kterou už festival přivítal vloni v rámci svého regulérního programu. Ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Reeves 14. března se svým projektem Strings Attached, kde figurují kytaristé Russell Malone a Romero Lubambo, zjistila ČJS.

16. 11.

Koncertní řada Jazz at Lincoln Centre, respektive s ní spjatý klub Dizzy's Coca-Cola, se otevře také v pěti dalších světových metropolích. Po otevření klubu v Kataru je možné, že by provozovatelé vybrali také Prahu, píší HN.

6. 11.

Ondřej Pivec a jeho trio CPR, které v sobotu vystoupilo v pražském Roxy na Strunách podzimu, chystá studiovou desku.

6. 11.

Bohemia Jazzfest 2012 se rozroste o tři dny a další dvě města, z jednotlivců by měl přijet třeba Pat Metheny, prozradil organizátor festivalu Rudy Linka.

2. 11.

Takhle se ČT s Vladimírem Kouřilem ohlédla za vystoupením Charlese Lloyda v Rudolfinu.

26. 10.

V Praze vystoupí pianista Uri Caine. Do hlavního města Caine přijede s basistou Johnem Hebertem a bubeníkem Benem Perowskym, zahrají v pražském Jazz Docku již 27. ledna 2012, zjistila ČJS.

26. 10.

Debutové album chystá zpěvačka Tereza Rajnincová se svoji kapelou Groove Inn, kde působí mimo jiné saxofonista Jakub Doležal, baskytarista Filip Spálený a jako host na CD třeba i Vít Pospíšil. Křest je naplánovaný na 30. listopadu v pražském Jazz Docku.

21. 10.

Eva Emingerová v rozhovoru pro Český rozhlas osvětlila vznik svého letošního "švédského" alba Prameny snů, které aranžoval kytarista Anders Johansson.

20. 10.

Výběr z tuzemských deníků: MF DNES otiskla recenzi Behind The Door od Lubomíra Dorůžky, Hospodářské noviny pozvánku na koncert Bobbyho Previtea, vystoupení Kurta Ellinga a rozhovor s Tonym Bennettem.

19. 10.

První jazzový obor na Slovensku otevřela soukromá akademie v Banské Štiavnici, vyučují tam Matúš Jakabčic, Robert Ragan nebo Klaudius Kováč.


Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival