cs en
«  všechny novinky
22. 4. 2011

Vyšlo debutové CD Fanfán Tulipán

Fanfán Tulipán vydali svoji první desku Polyorama

V březnu vyšlo debutové CD mladého jazzového tělesa Fanfán Tulipán, které v minulosti uspělo v soutěžích Jazz Prix a později získalo Cenu metropolitní univerzity Praha při soutěží Mladí ladí jazz. Právě z vyhrané částky bylo zčásti financované i nahrávání nově vydaného alba Polyorama, které na trh uvedl Radioservis.

Fanfán Tulipán se sami označují za autory tzv. kinder-jazzu, podle německých porotců Jazz Prix zase v dynamické hudbě rezonují divadelní prvky i kus slovanské hudební tradice. 

„Škalulkám se dost bráníme. I označení jazz je dost problematické, protože napasovat něco pod tento název je stále těžší. Ve výsledku se to projevuje tak, že z alternativních festivalů nám odepisují, že jsme prý moc jazzoví, a z jazzklubů zase, že jsme příliš alternativní,“ řekla v rozhovoru s Českým rozhlasem skladatelka a frontmanka kapely Eliška Svobodová.

 Ukázka z debutového CD Fanfán Tulipán

 Rozhovor ČJS s Eliškou Svobodovou čtěte zde

Fanfán Tulipán vznikl na jaře 2009 na půdě pražské Ježkovy konzervatoře a tvoří ho bubeník Cyril Lojda, basista Vladimír Micenko, klavírista Jan Mazura, flétnista Dušan Navařík a hráčka na melodiku a skladatelka Eliška Svobodová. Kapela se zaměřuje na autorskou tvorbu, inspiruje se poetikou Julesa Verna nebo Kamila Lhotáka a jejími charakteristickými znaky jsou použití příčné flétny a melodiky coby sólových nástrojů, napsal Český rozhlas.

"Fanfánu Tulipánovi nejde o koketování s něčím, co by mu zajistilo širší obecenstvo. A už vůbec mu nejde o jazyk někdejšího tradičního jazzu. V tomto souboru převládá hravost a soustředění na prostší a sdělné výrazové prostředky, které přitom nemusí být umělecky méněcenné," napsal o albu Lubomír Dorůžka pro MF DNES. "Projev zůstává v rovině příjemně poslouchatelné pro podstatně širší okruh posluchačů, než jaký je schopen sledovat náročněji formulované projevy našich dnešních post-třicátníků."

CD Polyorama bylo natočené v prosinci 2010 v nahrávacím studiu 3Bees a vyšlo u Radioservisu. Fanfán Tulipán budou letos patřit mezi kapely, které obstarají tuzemskou část venkovního festivalu Bohemia Jazzfest.

zdroj: Český rozhlas & PR

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival