cs en
«  všechny novinky
5. 7. 2009

Points vyhráli festival v Getxu

Points, kvartet se zhruba dvouletou historii, si v neděli 5. července vysloužil další ocenění: kapela totiž vyhrála hlavní soutěž v rámci letošního 33. ročníku jazzového festivalu ve španělském Getxu. Points tvoří saxofonista Luboš Soukup, trumpetista Miroslav Hloucal, bubeník Tomáš Hobzek a kontrabasista Tomáš Liška. Fungují tedy bez harmonického nástroje a hrají přitom výhradně vlasní autorské skladby; sofistikované, poučené nejen současnou evropskou hudbou, a přitom posluchačsky zábavné.

Pochvalou na kapelu nešetřil ani španělský tisk, např. tamní hudební publicista Javiera Aspiazy, který si na Points cenil především "široké rozpětí repertoáru od modálního jazzu po neotřelou avantgardu" a "výtečné a na intenzitě nabírající výkony obou sólistů".

Připomeňme, že to není jediné ocenění, které i u nás stále známější Points v poslední době získali. Poslední dubnový týden totiž obdrželi cenu poroty na 22. ročníku Soutěže standardů v polském Siedlci. A pro organizátory festivalu ve španělském Getxu to zase není poprvé, co ocenění věnovali do České republiky: vloni tam totiž cenu publika získal Organic Quartet Ondřeje Pivce, kde ne náhodou hraje právě bubeník Points, tedy Tomáš Hobzek (viz jeho nedávný rozhovor pro ČJS).

Points momentálně připravují natáčení svého debutového alba. Nejbližší šanci kapelu uslyšet budou mít posluchači v pátek 17. července v Jazzdocku a o den později opět U Malého Glena.

Mezi finalisty soutěžě v Getxu byli mimochodem švýcarský saxofonista Tobias Meinhart, italské trio Vitale-Magatelli-Winfeld a ještě nadějný polský Biotone. Ten si zaslouží extra zmínku: kvartet, který tvoří trombónista Michal Tomaszczyk, saxofonista Przemyslaw Florczak, basista Andrzej Zielak a bubeník Sebastian Kuchczynski, totiž brzy uslyší i čeští posluchači.

Biotone coby vítěž loňské mezinárodní soutěže Junior Jazz 2008 odehraje koncert 22. července v pražském Jazzdocku, tedy v rámci Letní jazzové dílny, a druhý den vystoupí ještě U Malého Glena. Ostatně, trombónista Tomaszczyk zároveň působí i v kvartetu s pianistou Pawłem Tomaszewským, kterého do Prahy na trojici koncertů v Jazzdocku nedávno přivezl bubeník Dano Šoltis.

zdroj: Getxo, Europapress & Diario Vasco

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival