cs en
«  všechny novinky
5. 7. 2009

Points vyhráli festival v Getxu

Points, kvartet se zhruba dvouletou historii, si v neděli 5. července vysloužil další ocenění: kapela totiž vyhrála hlavní soutěž v rámci letošního 33. ročníku jazzového festivalu ve španělském Getxu. Points tvoří saxofonista Luboš Soukup, trumpetista Miroslav Hloucal, bubeník Tomáš Hobzek a kontrabasista Tomáš Liška. Fungují tedy bez harmonického nástroje a hrají přitom výhradně vlasní autorské skladby; sofistikované, poučené nejen současnou evropskou hudbou, a přitom posluchačsky zábavné.

Pochvalou na kapelu nešetřil ani španělský tisk, např. tamní hudební publicista Javiera Aspiazy, který si na Points cenil především "široké rozpětí repertoáru od modálního jazzu po neotřelou avantgardu" a "výtečné a na intenzitě nabírající výkony obou sólistů".

Připomeňme, že to není jediné ocenění, které i u nás stále známější Points v poslední době získali. Poslední dubnový týden totiž obdrželi cenu poroty na 22. ročníku Soutěže standardů v polském Siedlci. A pro organizátory festivalu ve španělském Getxu to zase není poprvé, co ocenění věnovali do České republiky: vloni tam totiž cenu publika získal Organic Quartet Ondřeje Pivce, kde ne náhodou hraje právě bubeník Points, tedy Tomáš Hobzek (viz jeho nedávný rozhovor pro ČJS).

Points momentálně připravují natáčení svého debutového alba. Nejbližší šanci kapelu uslyšet budou mít posluchači v pátek 17. července v Jazzdocku a o den později opět U Malého Glena.

Mezi finalisty soutěžě v Getxu byli mimochodem švýcarský saxofonista Tobias Meinhart, italské trio Vitale-Magatelli-Winfeld a ještě nadějný polský Biotone. Ten si zaslouží extra zmínku: kvartet, který tvoří trombónista Michal Tomaszczyk, saxofonista Przemyslaw Florczak, basista Andrzej Zielak a bubeník Sebastian Kuchczynski, totiž brzy uslyší i čeští posluchači.

Biotone coby vítěž loňské mezinárodní soutěže Junior Jazz 2008 odehraje koncert 22. července v pražském Jazzdocku, tedy v rámci Letní jazzové dílny, a druhý den vystoupí ještě U Malého Glena. Ostatně, trombónista Tomaszczyk zároveň působí i v kvartetu s pianistou Pawłem Tomaszewským, kterého do Prahy na trojici koncertů v Jazzdocku nedávno přivezl bubeník Dano Šoltis.

zdroj: Getxo, Europapress & Diario Vasco

hledat
WorkShop 2013 ONEbit.cz webhosting

vložit
Aktuality
21. 11.

Hvězdou jarního galavečera Strun podzimu 2012 bude zpěvačka Dianne Reeves, kterou už festival přivítal vloni v rámci svého regulérního programu. Ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Reeves 14. března se svým projektem Strings Attached, kde figurují kytaristé Russell Malone a Romero Lubambo, zjistila ČJS.

16. 11.

Koncertní řada Jazz at Lincoln Centre, respektive s ní spjatý klub Dizzy's Coca-Cola, se otevře také v pěti dalších světových metropolích. Po otevření klubu v Kataru je možné, že by provozovatelé vybrali také Prahu, píší HN.

6. 11.

Ondřej Pivec a jeho trio CPR, které v sobotu vystoupilo v pražském Roxy na Strunách podzimu, chystá studiovou desku.

6. 11.

Bohemia Jazzfest 2012 se rozroste o tři dny a další dvě města, z jednotlivců by měl přijet třeba Pat Metheny, prozradil organizátor festivalu Rudy Linka.

2. 11.

Takhle se ČT s Vladimírem Kouřilem ohlédla za vystoupením Charlese Lloyda v Rudolfinu.

26. 10.

V Praze vystoupí pianista Uri Caine. Do hlavního města Caine přijede s basistou Johnem Hebertem a bubeníkem Benem Perowskym, zahrají v pražském Jazz Docku již 27. ledna 2012, zjistila ČJS.

26. 10.

Debutové album chystá zpěvačka Tereza Rajnincová se svoji kapelou Groove Inn, kde působí mimo jiné saxofonista Jakub Doležal, baskytarista Filip Spálený a jako host na CD třeba i Vít Pospíšil. Křest je naplánovaný na 30. listopadu v pražském Jazz Docku.

21. 10.

Eva Emingerová v rozhovoru pro Český rozhlas osvětlila vznik svého letošního "švédského" alba Prameny snů, které aranžoval kytarista Anders Johansson.

20. 10.

Výběr z tuzemských deníků: MF DNES otiskla recenzi Behind The Door od Lubomíra Dorůžky, Hospodářské noviny pozvánku na koncert Bobbyho Previtea, vystoupení Kurta Ellinga a rozhovor s Tonym Bennettem.

19. 10.

První jazzový obor na Slovensku otevřela soukromá akademie v Banské Štiavnici, vyučují tam Matúš Jakabčic, Robert Ragan nebo Klaudius Kováč.


Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival