cs en
«  všechny novinky
12. 11. 2009

Vyšlo nové album Emila Viklického

- Odklad jej stihl kvůli nové knize Haruki Murakamiho

Klavírista a skladatel Emil Viklický minulý týden konečně vydal své dlouho odkládané album Sinfonietta: The Janáček of Jazz. Oproti dřívějším deskám vyšlo u nezávislého japonského vydavatele Venus Records a momentálně je k dostání pouze na tamním trhu.

Jistě není od věci připomenout, proč bylo vydání alba pozdrženo. Společně s ním totiž v Japonsku vyšla i nová kniha renomovaného a i v našich krajích velmi oblíbeného spisovatele Haruki Murakamiho s názvem 1Q84/2. Ta se věnujě právě Janáčkovi a zvlášť jeho Sinfoniettě, ke které odkazuje shodou okolností i Viklického deska.

Album bylo natočené v newyorském studiu Avatar s vyhlášeným kontrabasistou, píseckým rodákem Georgem Mrázem, a bubeníkem Lewisem Nashem.

Ten s Mrázem až do začátku téhle dekády hrával v triu Tommyho Flanagana a dodnes jsou společně častými spoluhráči legendárního klavíristy Hanka Jones, nicméně s Viklickým se na natáčení všichni tři sešli poprvé. Poslední skladba z desky pak byla zachycena koncem roku 2007 v Praze, kde Nashe vystřídal pianistův dloiuholetý bubeník a stálice jeho českého tria, Laco Tropp.

Podle sleevenotu od Douga Ramseyeho vychází název desky z přezdívky "jazzový Janáček", kterou pro Viklického vymyslel anglický kritik Chris Parket. "Viklický slévá harmonickou jemnost a urgentní jazzové rytmy v tak moderní muziku, jak to s moravskými lidovými melodiemi svého času dělal Leoš Janáček," píše Ramsey.

A pianista sám dodává: "Janáček mě fascinuje tím, jak dovede v hudbě vytvořit drama během několika vteřin. Jeho hlavní inspirací byly lidové písně i tempo řeči, to jak spolu lidé mluví. A já se snažím dělat totéž," říká Viklický.

České trio Emila Viklického budou moci posluchači slyšet nejdříve 3. prosince v pražském klubu U Staré paní, o den později v Agharta, 14. prosince pak v Domu u Zvonu a později 17. ledna při koncertě na Pražském hradě.

Otazník nicméně zůstává nad tím, kdy a zda vůbec se Viklického album dostane k českým posluchačům. Podle samotného pianisty se momentálně usiluje o licenční vydání na Slovensko, japonský vydavatel ale již dříve vyloučil případnou distribuci v ČR. Album lze však patrně zakoupit přes internetové stránky obchodního řetězce HMV, skrze japonský Amazon nebo Tower Records.

V naší fotogalerii také naleznete sadu třinácti portrétů z natáčení.

zdroj: PR

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival