cs en
«  všechny novinky
12. 11. 2009

Vyšlo nové album Emila Viklického

- Odklad jej stihl kvůli nové knize Haruki Murakamiho

Klavírista a skladatel Emil Viklický minulý týden konečně vydal své dlouho odkládané album Sinfonietta: The Janáček of Jazz. Oproti dřívějším deskám vyšlo u nezávislého japonského vydavatele Venus Records a momentálně je k dostání pouze na tamním trhu.

Jistě není od věci připomenout, proč bylo vydání alba pozdrženo. Společně s ním totiž v Japonsku vyšla i nová kniha renomovaného a i v našich krajích velmi oblíbeného spisovatele Haruki Murakamiho s názvem 1Q84/2. Ta se věnujě právě Janáčkovi a zvlášť jeho Sinfoniettě, ke které odkazuje shodou okolností i Viklického deska.

Album bylo natočené v newyorském studiu Avatar s vyhlášeným kontrabasistou, píseckým rodákem Georgem Mrázem, a bubeníkem Lewisem Nashem.

Ten s Mrázem až do začátku téhle dekády hrával v triu Tommyho Flanagana a dodnes jsou společně častými spoluhráči legendárního klavíristy Hanka Jones, nicméně s Viklickým se na natáčení všichni tři sešli poprvé. Poslední skladba z desky pak byla zachycena koncem roku 2007 v Praze, kde Nashe vystřídal pianistův dloiuholetý bubeník a stálice jeho českého tria, Laco Tropp.

Podle sleevenotu od Douga Ramseyeho vychází název desky z přezdívky "jazzový Janáček", kterou pro Viklického vymyslel anglický kritik Chris Parket. "Viklický slévá harmonickou jemnost a urgentní jazzové rytmy v tak moderní muziku, jak to s moravskými lidovými melodiemi svého času dělal Leoš Janáček," píše Ramsey.

A pianista sám dodává: "Janáček mě fascinuje tím, jak dovede v hudbě vytvořit drama během několika vteřin. Jeho hlavní inspirací byly lidové písně i tempo řeči, to jak spolu lidé mluví. A já se snažím dělat totéž," říká Viklický.

České trio Emila Viklického budou moci posluchači slyšet nejdříve 3. prosince v pražském klubu U Staré paní, o den později v Agharta, 14. prosince pak v Domu u Zvonu a později 17. ledna při koncertě na Pražském hradě.

Otazník nicméně zůstává nad tím, kdy a zda vůbec se Viklického album dostane k českým posluchačům. Podle samotného pianisty se momentálně usiluje o licenční vydání na Slovensko, japonský vydavatel ale již dříve vyloučil případnou distribuci v ČR. Album lze však patrně zakoupit přes internetové stránky obchodního řetězce HMV, skrze japonský Amazon nebo Tower Records.

V naší fotogalerii také naleznete sadu třinácti portrétů z natáčení.

zdroj: PR

hledat
WorkShop 2013 ONEbit.cz webhosting

vložit
Aktuality
21. 11.

Hvězdou jarního galavečera Strun podzimu 2012 bude zpěvačka Dianne Reeves, kterou už festival přivítal vloni v rámci svého regulérního programu. Ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Reeves 14. března se svým projektem Strings Attached, kde figurují kytaristé Russell Malone a Romero Lubambo, zjistila ČJS.

16. 11.

Koncertní řada Jazz at Lincoln Centre, respektive s ní spjatý klub Dizzy's Coca-Cola, se otevře také v pěti dalších světových metropolích. Po otevření klubu v Kataru je možné, že by provozovatelé vybrali také Prahu, píší HN.

6. 11.

Ondřej Pivec a jeho trio CPR, které v sobotu vystoupilo v pražském Roxy na Strunách podzimu, chystá studiovou desku.

6. 11.

Bohemia Jazzfest 2012 se rozroste o tři dny a další dvě města, z jednotlivců by měl přijet třeba Pat Metheny, prozradil organizátor festivalu Rudy Linka.

2. 11.

Takhle se ČT s Vladimírem Kouřilem ohlédla za vystoupením Charlese Lloyda v Rudolfinu.

26. 10.

V Praze vystoupí pianista Uri Caine. Do hlavního města Caine přijede s basistou Johnem Hebertem a bubeníkem Benem Perowskym, zahrají v pražském Jazz Docku již 27. ledna 2012, zjistila ČJS.

26. 10.

Debutové album chystá zpěvačka Tereza Rajnincová se svoji kapelou Groove Inn, kde působí mimo jiné saxofonista Jakub Doležal, baskytarista Filip Spálený a jako host na CD třeba i Vít Pospíšil. Křest je naplánovaný na 30. listopadu v pražském Jazz Docku.

21. 10.

Eva Emingerová v rozhovoru pro Český rozhlas osvětlila vznik svého letošního "švédského" alba Prameny snů, které aranžoval kytarista Anders Johansson.

20. 10.

Výběr z tuzemských deníků: MF DNES otiskla recenzi Behind The Door od Lubomíra Dorůžky, Hospodářské noviny pozvánku na koncert Bobbyho Previtea, vystoupení Kurta Ellinga a rozhovor s Tonym Bennettem.

19. 10.

První jazzový obor na Slovensku otevřela soukromá akademie v Banské Štiavnici, vyučují tam Matúš Jakabčic, Robert Ragan nebo Klaudius Kováč.


Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival