cs en
«  všechny novinky
16. 11. 2009

Limbo křtí nové album

- Petr Dorůžka pokřtí debut elektronické sestavy

V pražském Jazz Docku bude dnes, tedy v pondělí 16. listopadu, ve 22hod slavnostně pokřetěno nové album Limba s názvem Out of Body. Kmotrem alba, které bylo natočeno v nové elektronické sestavě, bude hudební publicista Petr Dorůžka.

Limbo je především autorským projektem svého lídra, saxofonisty Pavla Hrubého. Coby sokolovský rodák vystudoval na přelomu 80. a 90. let hru na klarinet na plzeňské konzervatoři a záhy nato začal profesionálně koncertovat. Je dlouholetým členem orchestru DJKT Plzeň, pět let byl součástí Pražského swingového orchestru Jana Matouška a coby součást kapely www.bend.cz se pod Kryštofem Markem zúčastnil natáčení s Tony Lakatosem.

Mezi Hrubého hlavní aktivity ale patří především účinkování v undergroundovém "multimusic minibigbandu" NUO pod vedením varhaníka Jakuba Zitka, v posledních letech stále častěji i jeho Pigeon Saxophone Quartet. Několik let byl také členem Amit Chatterjee Alliance, tedy kapely semknuté kolem v Praze žijícího indického kytaristy a zpěváka, kterého pro změnu proslavilo účinkované v kapele Joea Zawinula.

Limbo vzniklo původně jako trio v roce 2004 s Milošem Dvořáčkem na bicí a Tarasem Vološčukem na kontrabas. O rok později do kapely přišel trumpetista František Kučera a v tomto složení se sestava na dlouho ustálila. Dvořáčka pak vloni nahradil bubeník Martin Kopřiva.

"Hudba, kterou hrajeme, vzniká v daný okamžik na pódiu, vyvěrá z letitých hudebních zkušeností a mimořádné kreativity jednotlivých osobností. Nedá se v dobrém slova smyslu zaškatulkovat, žánrově a stylově je pestrá," říká Pavel Hrubý.

Dnes má za sebou band dvě nahrávky, přičemž ta poslední, Kalimbo (Amplion Records, 2007), si vysloužila nominaci Akademií populární hudby na cenu Anděl 2008 za Album roku v kategorii Jazz a Blues. Limbo také v Kadani vloni obdrželo regionální ocenění Saggitarius za koncertní kapelu roku 2008 v oblasti alternativní a jazzové hudby. Letos byla kapela vybrána např. do programu renomovaného Bohemia Jazzfestu.

Nové album Out of Body bylo natočeno ve dnech 26-28. dubna v pražském Studiu Smečky v produkci Aleše Charváta a jeho Studiu Svengali. Deska vychází u labelu Amplion Records, jehož provozovatelka Lucie Bassi Kukulová se tímto po delší mateřské dovolené a vůbec "pomlce" vrací na pole českých jazzových vydavatelství.

Oproti dřívějším podobám kapely byla deska natočená v sestavě elektronické, tzn. s Michalem Nejtkem na klávesy a samply, Jiřím Šimkem na elektrickou kytaru a Tomášem Reindlem na tabla a perkuse. Slyšet ji posluchači mohli nejen na několika koncertech, ale také živě ve studiu České televize. Z tohoto minivystoupení jsme pro čtenáře ostatně před časem sestříhali záznam koncertu.

Dnešním křtem také začíná miniturné Limba po ČR a Slovensku: zítra zahrají v Kadani, o den později v Českých Budějovicích, následovat budou zastávky v "domovské" Plzni, Volyni, Českém Těšíně, dvakrát v Brně, Zlíně, Konicích, Olomouci a Vsetíne. Zatímco na křtu bude přítomen i Taras Vološčuk, turné s kapelou na basu odjede Martin Kapusník.

Kompletní rozpis koncertů hledejte na Myspace lídra kapely, Pavla Hrubého, a oficiálním webu kapely.

zdroj: vlastní

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival