cs en
«  všechny novinky
20. 11. 2009

Bobby McFerrin se vrátí do Prahy

- Pořadatelé zveřejnili i záznam improvizace s D. Bártou

Díky nešetným ohlasům na loňská sólová vystoupení se pořadatelé festivalu Struny podzimu rozhodli znovu pozvat do Prahy hvězdného amerického zpěváka, improvizátora, skladatele a dirigenta Bobbyho McFerrina. 

Ten vystoupí 22. dubna 2010 v Kongresovém centru od 19.30hod se svým novým projektem "VOCAbuLarieS", tedy repertoárem písní ze stejnojmenného alba. To vyjde na labelu Universal Jazz & Classics o měsíc dříve, tzn. v březnu.

Podle pořadatelů McFerrin s novým repertoárem "společně s pěveckým sborem, sestaveným jen pro tuto příležitost, vstupuje do světa gospelu, soulu a funku, přirozeně s velkým prostorem pro improvizace". 

Autorem všech skladeb je sám McFerrin, na některých ale spolupracoval se zpěvákem Rogerem Treecem. Ten už byl před dvěmi lety součástí McFerrinova dřívějšího orchestru Voicestra a na svém vlastním webu uvádí, že nadcházející jarní album je "ambiciózním dítkem manažerky a producentky Lindy Goldsteinové".

 Ukázka McFerrinova podání Ave Maria s pražským publikem

 Ukázka McFerrinovy improvizace s Danem Bártou z pražského koncertu

Společnému vystoupení v Kongresovém centru s tuzemským sborem má předcházet intenzivní příprava. Připomeňme, že vloni McFerrina na pódiu doprovodil nejprve Dan Bárta a Clarinet Factory, druhý den pak Ridina Ahmed a Tara Fuki. (Koncert si lze symbolicky připomenout i v naší fotogalerii.) Umělecký ředitel festivalu Struny podzimu, Marek Vrabec, také připomíná, že Praha bude jedním z prvních evropských měst, kde McFerrin své "VOCAbuLarieS" zahraje. Samotného zpěváka blíže představuje oficiální tisková zpráva:

"Bobby McFerrin, desetinásobný držitel cen Grammy, autor nesmrtelné písně Don’t Worry, Be Happy!, uznávaný dirigent, skladatel filmové hudby, ale také učitel a vášnivý zastánce povinné hudební výchovy ve školních osnovách, patří bezesporu mezi hudební fenomény současnosti. Na svém kontě má na tři desítky alb, kterých se doposud prodalo přes dvacet milionů kopií. 

Neustále osciluje mezi jazzem a klasickou hudbou a s lehkostí sobě vlastní překračuje hranice nejrůznějších hudebních žánrů. Je zosobněním názoru, že lidský hlas je (v porovnání s jinými tvůrčími oblastmi) nejpřesnějším a nenahraditelným „nástrojem“ vyjádření emocí, fantazie, často i médiem hluboké kontemplace. Vždy ale funguje jako spojující prvek mezi lidmi. V tomto směru se McFerrin věnuje i teorii hlasu a jeho sociologickým a psychologickým konotacím.

McFerrinovu všestrannost i odvahu experimentovat stvrzují například jeho vystoupení na Světovém vědeckém festivalu v New Yorku, kde účastníkům demonstroval sílu pětitónové stupnice či vystoupení na oslavách 250. výročí úmrtí Johanna Sebastiana Bacha, kde se slavnou skladbou Ave Maria rozezpíval dvacetitisícové publikum. Vede vlastní vokální soubor Voicestra, ve kterém se potkává dvanáct hlasů čerpajících z různých stylů – od jazzu, R&B přes africké zpěvy až po klasickou operu.

Bobby McFerrin je díky tak širokému hudebnímu záběru – slovy Herbie Hancocka – skutečným „velvyslancem“ hudebního světa jazzu i klasiky a vůbec celého hudebního světa. Tomu odpovídá i jeho profesní životopis: jeden den předvede strhující jazzovou improvizaci a vzápětí vystoupí před publikem po boku Newyorské filharmonie. Za svou kariéru spolupracoval s renomovanými hudebními tělesy, jako je například Clevelandský a Filadelfský orchestr, Chicagský symfonický orchestr nebo Vídeňská a Londýnská filharmonie. Stejně tak je pouze málo jazzmanů prvotřídního formátu, se kterými by se umělecky „nezapletl“. Jeho kariéru rámují jména jako Dizzy Gillespie, Quincy Jones, Yo-Yo Ma (a jejich nezapomenutelný Let čmeláka) či Leonard Bernstein."

Předprodej vstupenek byl zahájen právě dnes, čili 20. listopadu, v síti Ticketpro a od pondělí bude probíhat i v Předprodejním centru festivalu Struny podzimu v cenovém rozpětí od 500,- do 3300,- Kč. Více na zvláštním webu Bobbyvpraze.cz, zřízeném speciálně pro tento koncert.

zdroj: PR, foto & audio (c) Struny podzimu

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival