cs en
«  všechny novinky
3. 1. 2010

Nové trio Ondřeje Kabrny

- Poprvé zahraje v Aghartě a U staré paní

Pozorný čtenář lednových programů pražských jazzklubů si mezi novými kapelami jistě všiml i dosud neznámé formace, semknuté kolem klavíristy Ondřeje Kabrny. Jmenuje se Powerplay trio a první koncerty ji čekají ve dnech 5-6. ledna v pražské Aghartě a v klubu U staré paní. 

A protože Kabrna, v uplynulém roce především lídr vlastního tria a vedle toho stálý člen kapel Luboše Andršta nebo Jany Koubkové, z minulosti navíc známý i svým působením v bandu Cuban Summer, na české scéně patří mezi vyhledávané sidemany, poprosili jsme ho, zda by nám ke svému novému triu něco málo neřekl.

Nejde totiž pouze o přejmenovanou sestavu, která vloni existovala pod názvem Ondřej Kabrna trio. Její vznik klavírista pro ČJS popsal následovně: "Já měl po rozpadu Cuban Summer - kterou jsme s Tomášem Liškou zrušili, protože už nás to štvalo - trio a pak kvartet. Celkem asi rok. Ale nějak jsem si uvědomil, že chci jít jiným směrem, předně trochu harmonicky uvolněněji, proto už bez kytary (kterou ale jinak hrál Kuba Duša naprosto úžasně) a taky s lidmi, kteří budou mít víc času zkoušet a hlavně mě navedou někam jinam." 

"Já totiž nějak nejsem typ moderního jazzmana. Pokud si vůbec smím říkat jazzman, tak mě vlastně baví jazz kombinovat s klasikou, ale zároveň to poslední dobou cítím o dost rytmicky tvrději a harmonicky uvolněněji, než je ten běžný moderní jazz. Moje vzory jsou teď Mehldau a Rubalcaba a s ním hrající Julio Barreto. Ten mě úplně dostává." Jak se ovšem zdá, u obdivu nezůstalo: "No a proto jsem [do tria] zaangažoval Lukáše Pavlíka. Je to "zasloužilý" metalák  s neskutečnou technikou, zároveň ale citlivej, cítí jazz a hraje to všechno dost jinak, než by to hráli jiný bicisti. A to mě strašně baví. Uvidíme, kam to dojde, třeba z toho bude něco zajímavého." Třetím členem Kabrnova tria je pak Jakub Antl, kontrabasista momentálně studující u Jaromíra Honzáka na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka.

 Kabrnova sólo improvizace na "Children's Song No. 3" Chicka Corey

 Kabrnova skladba "Osamělá cesta" ze sólo koncertů

"Skladby jsou převážně moje, mám jich asi deset do začátku," říká Kabrna o programu svého tria. A proč že mu ostatně říká Powerplay - nesouvisí to náhodou s hokejovým termínem, používaným pro přesilovku jednoho týmu? "Protože mně u spousty moderních chybí energie a zároveň i někdy radost z hraní (což přeci jazz na začátku měl!),  tak vznikl názem Powerplay, tedy power - síla  a play - hraní. Nic víc v tom není," říká klavírista a s úsměvem dodává: "Přesilovka to tedy nebude, leda by na koncert přišli jen jeden nebo dva lidé."

Powerplay trio má za sebou první prosincové zkoušky a čekají ho první dva koncerty, v úterý 5. ledna v pražské Aghartě a o den později v klubu U staré paní. "Jestli se mi do budoucna podaří prorazit někam jinam, to nevím, nejsem dost agilní, abych se někam protlačoval. Ale pokud s touhle kapelou natočím demo, chci se trochu nabízet a pokud možno se tedy i někam dostat," tvrdí Kabrna.

Otevřeně přitom jedním dechem dodává, že se mu zatím nepodařilo prorazit do obecného povědomí. "Mám dojem, že mě dost lidí meje, že nehraju ty správný akordy, takzvaně jazzy, jak mě poučil jeden Američan." 

"Vtip je v tom, že mě prostě nebaví hrát věci jako před desítkama let... já když slyším některý dobrý kapely, říkám si super, ale zároveň si uvědomuju, že je to víceméně jen revival americkejch kapel. A to prostě dělat nechci. Tak si jdu raději pomalu svojí cestou. Nevím, jestli někam dojdu, ale alespoň to bude moje cesta," uzavírá pianista.

Kabrna se mimochodem minulý rok párkrát vrátil i k sólovým koncertům, byť ty hrával již před lety ještě coby student. "Ty poslední tři vystoupení U Staré paní byly na popud [dnes již bývalého majitele klubu] Jakuba Dostála, hrál jsem svoje skladby, trochu klasiky, trochu jinýho jazzu a taky improvizace na témata diváků." 

Překvapivě přitom vynechal repertoár v podobných klubech nejžádanější. "Běžný standardy bych v jazzklubu nikdy nehrál, to přece nemá vůbec cenu, pokud to člověk zajímavě nepojme." Odezvu si přitom pochvaluje. "Mělo to docela úspěch a byly to další dobré zkušenosti," uzavírá klavírista. Příští sólový koncert v klubu U staré paní ho čeká zase v únoru. "Uvidím, co do té doby zvládnu [nacvičit]. Ale je rok F. Chopina, takže ten tam bude určitě," slibuje.

Připomeňme, že vedle Powerplay tria a sólových koncertů Kabrna i nadále doprovází zpěvačku Janu Koubkovou i kytaristu Luboše Andršta. A nedávno dokonce začal zaskakovat za Borise Urbánka i v Rhythm Desperados a Yandim Bandu. 

Více informací hledejte na pianistových oficiálních stránkách.

zdroj: vlastní

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival