cs en
«  všechny novinky
28. 3. 2010

Saxofonové kvarteto Pigeon přiveze Javiera Girotta

- Jejich koncert v Jazz Docku bude přenášet EBU

České saxofonové kvarteto Pigeon chystá na duben jedinečné turné s výjimečným italsko-argentinským saxofonistou Javierem Girottem. Na šňůře jejich společný kvintet představí výsek z Girottovy autorské tvorby, mezi níž se počítá moderní tango a fuga, konkrétně skladby, které Argentinec natočil se svým saxofonovým kvartetem Atem na desce Suix (2008).

Girotto absolvoval cordobskou konzervatoř a posléze čtyřletý program na bostonské Berklee College of Music, kde hrál mimo jiné s Herbem Pomeroyem, Danilo Perezem nebo Halem Crookem. Od svých pětadvaceti let žije v Římě, kde založil svůj první sextet i kvartet a také natočil debutové CD s Bobem Mintzerem a Randy Breckerem.

Od té doby se Girotto věnuje především hudbě, která v sobě mísí jazz s argentinskou tradicí. Právě za tímto účelem Girotto založil svůj kvartet Aires Tango, který do dneška natočil sedm desek. 

Sám saxofonista postupně získával věhlas na italské jazzové scéně: dodneška koncertuje s tamními hvězdami ECM Enricovu Ravou a Paolem Fresu, Robertem Gattem nebo Ritou Marculli. Nedávno absolvoval např. duet s Ralphem Townerem a čeká jej např. šňůra s Gary Burtonem.

Na jeho triové desce z roku 2004 mj. účinkuje Daniele di Bonaventura, nedávný spoluhráč Tomáše Lišky; Girotto s ním před deseti lety nahrál argo Ravových a Piazzollových skladeb.

 Ukázka skladby "Ultima Zamba del'900" z Girottova CD s Atem

Připomeňme, že Pigeon Saxophone Quartet tvoří Pavel Hrubý na sopránsaxofon, Marcel Bárta na altku, Jiří Tarantík na tenor a Dalibor Bárta na barytonsaxofon. Javier Girotto jej na koncertech doprovodí na sopránsaxofon, barytonsaxofon a jihoamerické indiánské flétny.

Turné začne 22. dubna v plzeňském klubu Buena Vista a den nato bude pokračovat vystoupením na trutnovském festivalu Jazzinec. Ve dnech 24-25. dubna vystoupí Girotto s Pigeonem v pražském Jazz Docku, přičemž druhý koncert nahraje Český rozhlas Vltava a bude jej živě přenášet v rámci celoevropského pořadu EBU (vloni jej za ČR reprezentovalo NUO, viz zde a zde). Poslední koncert turné se odehraje 27. dubna v českobudějovické Solnici.

Více informací o Pigeon Saxophone Quartetu naleznete na Myspace, stránky Javiera Girotta jsou pak zde.

zdroj: vlastní

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival