cs en
«  všechny novinky
25. 9. 2010

Přijíždí avantgardista Matthew Shipp

- Letos padesátiletého klavíristu provází kontroverze

Tento víkend se v pražském klubu U kaštanu odehraje pátý ročník Free Jazz Festivalu, mezi jehož hlavní hvězdy patří velmi nečekaný host: v sobotu 25. září tu totiž vystoupí jazzový pianista Matthew Shipp, letos jubilejní padesátník a v kontextu amerického jazzového proudu jeden z klíčových představitelů současné avantgardy. Shippovo trio přijde na řadu po triu Helter Skelter a duetu saxofonisty Pavla Hrubého s pianistou Michalem Nejtkem.

Shipp je znám především jako poněkud excentrická osobnost: pouští se do sáhodlouhých hádek se svými kritiky, do hudebních časopisů z vlastní iniciativy posílá ručně načmárané vzkazy o tom, jak dobře mu to hraje a naposledy způsobil pozdvižení, když ke všem čertům poslal i takovou ikonu, jako je Herbie Hancock. Je otázkou, co z toho klavírista myslí vážně a co dělá jen z hecu, každopádně si svoji pozici jednoznačně užívá.

Hudebně se označuje za "následovníka mysticismu Sun Ra", odmítá častá přirovnání k Cecilu Taylorovi a vlivné figury vidí spíš v Budu Powellovi a Monkovi. Nezávisle na nejrůznějších individuálních projektech Shipp proslul především jako spoluhráč Roscoe Mitchella a coby člen dlouholetého kvarteta saxofonisty Davida Warea, který kapelu nakonec po šestnácti letech rozpustil ze zdravotních důvodů. 

Shipp pak v časopise Village Voice ucedil, že celý Wareův kvartet hraje lépe než sestava Waynea Shortera a bylo zaděláno na další průšvih. Když proti Shippovi vystoupil i klavírista a jinak mimořádný muzikolog Ethan Iverson, avantgardista si přestal brát servírky. "Ať jdou Shorter a Hancock do hajzlu, a když se to vezme, tak Louis Armstrong taky!"

 Ukázka "Equilibrium" z Shippova posledního alba 4D

 Ukázka "Dark Matter" z Shippova posledního alba 4D

 Ukázka "Jazz Paradox" z Shippova posledního alba 4D

Od začátku 90. let se Shipp zajímal o konceptuální komorní jazz bez bicích, který velmi aktivně vyhledával a nahrával na labelu Hat Hut. Význačnou aktivitou je i jeho kurátorství série alb Blue Series, které vychází pod značkou vydavatelství Thirsty Ear Recordings; však právě role talent skauta Shippovi v roce 2003 vynesla první obálku časopisu Jazztimes a vzhledem k elektronickému záběru labelu také označení "jazztronik". Sám klavírista pod hlavičkou Thirsty Ear postupně vydal celou řadu vlastních alb s rozdílnými koncepty: elektroakustické hybridy, solo recitaly, akustická kvarteta atd.

V Praze vystoupí Matthew Shipp s vlastním triem, v němž působí mj. ruský saxofonový veterán Sergej Letov. V neděli pak bude Free Jazz Festival pokračovat nejprve duetem Jaromíra Honzáka s houslistou Martinem Zbrožkem, dále společným vystoupením saxofonisty Trevora Charlese Wattse s pianistou Veryanem Westonem a v závěru koncertem klarinetového tria Mikolaje Trzasky. Vstupné na jeden den je 200- Kč, vstupenky budou k dispozici na místě či v elektronickém obchodu pořadatelské agentury JMW.

zdroj: Jazztimes & PR

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival