cs en
«  všechny novinky
19. 11. 2010

Čtyři živé nahrávky Pavla Hrubého

- O roce nabitém nahráváním a Paco De Luciovi

Již tradičně má ve všech ročních obdobích i sestavách napilno saxofonista a skladatel Pavel Hrubý. Mezi jeho klíčové projekty třeba už delší dobu patří experimentální sdružení Tellemarkk, které letos v květnu natočilo živé CD v plzeňské Staré synagoze. 

Na desce účinkují Dorota Barová na violoncello a zpěv, Tomáš Reindl na bicí a perkuse, Pavel Hrubý na saxofony a jako host František Kučera na trumpetu. "Deska je samizdatová a právě jí doděláváme," řekl pro ČJS Hrubý. "Zaplatíme si výrobu raritního nákladu sto třiceti kusů, naopak nahrávání, mix a mastering uhradila Židovská obec." Obal alba vytvoří Barová společně s Marcelem Bártou, který stál již např. za obalem loňské desky Limba a který také album Tellemarkku pokřtí 18. ledna 2011 v Jazz Docku.

Tellemarkk ovšem ve výčtu Hrubého aktivit představuje jen nepatrný zlomek. "V srpnu jsme v Plzni v Domě hudby natočil akustické free improvizované duo s Michalem Nejtkem, já na saxofony a basklarinet a Michal na klavír. Je to nahrávka do šuplíku, kterou teprve musíme vyhodnotit a pak někomu nabídnout, jinak skončí taky jako samizdat," vypráví Hrubý. Dodejme, že v duetu s Nejtkem letos společně předskakovali třeba avantgardistovi Matthew Shippovi.

Hrubého třetí letošní nahrávka je z konce května a vznikla v rámci festivalu Concentus Moraviae na brněnské Flédě, kde byla zachycena tehdejší podoba elektro-akustického Limba. Koncert bude brzy vysílat Český rozhlas 3 v rámci renomované evropské jazzové série EBU.

Pigeon a Paco de Lucia

Rozhlas také letos zaznamenal dubnové turné Hrubého Pigeon Saxophone Quartetu s mimořádným italsko-argentinským saxofonistou Javierem Girottem. Jejich společná jarní šňůra skončila jednoznačným diváckým úspěchem, povedla se také nahrávka z Jazz Docku a Hrubý si pochvaluje i natočený záznam z plzeňského klubu Buena Vista, který by dokonce rád vydal. Na příští rok se navíc plánují další společné koncerty kvarteta Pigeon s Girottem.

"V poslední době mám napilno a nemám čas na cvičení a poslech hudby, i když doufám, že za měsíc to bude lepší," říká Hrubý. "Momentálně jsem absolvoval turné s Jazz Quintetem Plzeň a americkou jazzovou zpěvačkou Margery Sauve, která žije v San Diegu. Bylo to velmi milé, mainstreamové a bopové hraní. Užil jsem si to a možná, že pokud Margery sežene sponzory, poletíme na revanš do Kalifornie."

Jako posluchače Hrubého nejvíc oslovil letošní srpnový koncert flamencového kytaristy Paca de Lucii. "Viděl a slyšel jsem ho poprvé, krásné pravé syrové flamenco! Dokonalí zpěváci i spoluhráči a zcela mě fascinoval mladý cikánský tanečník Farruco ze slavného rodu andaluských tanečníků, ten byl neskutečnej," vypráví Hrubý, mezi jehož posluchačské radosti momentálně patří také reedice nahrávek ECM ze 70-80. let, jmenovitě třeba Lester Bowie a jeho album The Great Pretender.

Pavla Hrubého budete moci slyšet 9. prosince v Jazz Docku, kde vystoupí se zmiňovaným Pigeon Saxophone Quartetem, 27. prosince pak tamtéž zahraje akustické Limbo. Více informací naleznete na Myspace.

zdroj: vlastní

hledat
ONEbit.cz webhosting

vložit

Radio Proglas

czechjazz newsCzechJazzfestival